چرا کوچک کردن شکم کار بسیار سخت تری نسبت به سایر اندام ها است؟

1397/02/23

اگر از بانوان سوال کنید که تمایل دارند در کدام بخش از بدن خود کاهش وزن داشته باشند، به احتمال زیاد جواب اکثر آنها کوچک کردن شکم است! از آنجایی که چربی شکم بسیار متراکم است و این که آشکار ترین منطقه ی اندام بانوان است، اهمیت این منطقه برای آنها بالا است. به غیر از ظاهر اندام، داشتن وزن اضافه بر روی شکم در طولانی مدت بر روی سلامتی تاثیر گذاشته و ریسک بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش میدهد.

ما دلیل سخت بودن کاهش وزن در ناحیه شکم را از دکتر Luke James جویا شدیم، در ابتدا توجه داشته باشید مکانیسم جمع شدن چربی در این ناحیه، با دیگر ناحیه ها یکسان است یعنی اگر شما انرژی بیشتری نسبت به میزان انرژی مورد نیاز بدن مصرف کنید، آنگاه این انرژی به صورت چربی ذخیره میشود. حال دکتر Luke راجع به این سوال، میگوید: " ساده ترین توضیح این است که در این ناحیه سلول هایی وجود دارد که به فرآیند های حذف چربی ( لیپولیز) پاسخ کامل نمیدهند."

-سلول های چربی آلفا و بتا

دکتر Luke نحوه ی عکس العمل متفاوت این دو نوع سلول چربی به لیپولیز را برای ما بازگو کرد: "سلول های آلفا به فرآیند حذف چربی بهتر واکنش نشان میدهند."

از آنجایی که مناطق مختلف بدن مقادیر متفاوتی از این دو نوع سلول را دارند. کاهش وزن در اندام مختلف نیز متفاوت خواهد بود.

بر طبق گفته ی وی، در حین فرآیند کاهش وزن ابتدا تغییرات در پاها، صورت و بازوها مشاهده میشود و مناطقی مثل لگن، شکم و ران ها به دلیل داشتن سلول های بتای بیشتر، دیرتر و سخت تر کاهش چربی را تجربه میکنند."

وی میگوید که برای لاغر کردن شکم حداقل باید 12 هفته تمرین های خود را ادامه دهید تا شاهد تغییراتی در ناحیه شکمی باشید. اگر ورزش منظم، استفاده ی بیشتر از پروتئین و استفاده ی کمتر از شکر در رژیم غذایی خود را برای 3 ماه دنبال کنید، آنگاه تغییرات مورد نظر خود را خواهید دید.