در زنان میانسال دارای فشار خون بالا، احتمال وجود dementia (زوال عقل) بیشتر است

1396/10/23


زنان میانسال با فشار خون بالا دارای 73 درصد ریسک بیشتر برای داشتن dementia (زوال عقل) نسبت به زنان سالم در سن های بالا، هستند. ولی نکته ی متعجب کننده این است که فشار خون بالا در مردان تأثیری بر روی افزایش ریسک این بیماری (زوال عقل) ندارد.

یک تیم تحقیقاتی از شمال کالیفرنیا راجع به این موضوع بر روی 7238 فرد تحقیق انجام داده اند. بعد از حدود 36 سال بار دیگر سراغ 5646 فردی که هنوز زنده بودند بازگشتند. آنها ارزیابی کردند که کدام یک از این افراد زوال عقل دارند و سپس آنها را برای 15 سال دیگر نیز تحت نظر قرار دادند. دانشمندان متوجه شدند که داشتن فشار خون بالا در دوران اولیه ی بلوغ ارتباطی با افزایش ریسک زوال عقل ندارد. ولی در زنانی که در دهه ی 40 سالگی خود فشار خون داشتند، نسبت به افرادی که فشار خون نداشتند، 73 درصد احتمال بروز زوال عقل بیشتر است.

فشار خون بالا در دوران میانسالی یک فاکتور ریسک برای زوال عقل است. ولی این نتایج به ما کمک میکند که فهم بهتری راجع به زمان شروع این ارتباط، چگونگی تأثیر تغییرات فشار خون بر روی ریسک زوال عقل و تفاوت های موجود بین زنان و مردان داشته باشیم. دکتر Doug Brown میگوید که " اگر چه شواهد زیادی دال بر تأثیر داشتن فشار خون در دوران میانسالی برای بروز بیماری زوال عقل وجود دارد. ولی نیاز است که تحقیقات بیشتری برای درک تفاوت های جنسیتی در فشار خون و ریسک زوال عقل انجام شود."

وی افزود: " باید در نظر داشته باشیم که در این مطالعه، فشار خون افراد در یک الگوی سلامتی مشخصی از افراد کالیفرنیای شمالی در دهه ی 60 و 70 میلادی مورد بررسی قرار گرفته است. از آن زمان تا به امروز پیشرفت هایی در نوع درمان بهتر فشار خون را شاهد بوده ایم ولی همچنان نمیدانیم که این یافته ها بر روی دیگر افراد (مثلا ساکنین انگلستان) چه تأثیراتی خواهند داشت.

NHS پیشنهاد میکند که افراد بالای 40 سال باید هر 5 سال یکبار فشار خون خود را مورد چک آپ کامل قرار دهند. دکتر خانوادگی شما میتواند این تست را برای شما انجام دهد. البته این توصیه برای کشورهای توسعه یافته است و در کشور ما که وضعیت بهداشت و درمان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد توصیه می شود در دوره های زمانی بسیار کوتاه تری فشار خون چک شود.

منبع: ژالان