4 نشانه ای که زنان نباید از آنها چشم پوشی کنند !

1396/10/21


جنس زن را معمولأ یک جنسیت پیچیده می نامند. این پیچیدگی در سیستم تولید مثل بانوان بسیار خودنمایی می کند. بانوان همیشه در حال تعادل برقرار کردن هورمون های خود هستند ولی بسیاری اوقات این تعادل ناچارأ به طرز وحشتناکی به هم میخورد. نکته مهم اینجاست که زنان باید آگاهی داشته باشند که چه زمانی این نوع تغییرات طبیعی بوده و چه زمانی باید نگران آن ها باشند.

یکی از نگرانی های اکثر بانوان این است که حتی با وجود علائم نگران کننده، حاضر نیستند به دکتر مراجعه کنند (در وهله اول دکتر عمومی). ولی شدیدأ پیشنهاد میکنیم که بانوان اگر علائم گفته شده در ادامه ی مطلب را مشاهده کردند، سریعأ به پزشک خودشان مراجعه کنند.

1-توده های سینه

به سختی میتوان توده های موجود در سینه را تشخیص داد ولی به طور کلی تنها 10 درصد از بانوانی که دارای توده پستانی هستند، دچار سرطان خواهند شد. در واقع معمولأ این توده ها از تجمع بافت سینه ای ، کیست های خوش خیم و یا توده های چربی تشکیل میشوند ولی با این وجود هر زمان که هر توده ای را در سینه های خود احساس کردید سریعأ به دکتر مراجعه کنید. ظهور برخی از توده های پستانی در حین چرخه ی قاعدگی و از بین رفتن آنها بعد از اتمام دوره، امری عادی است. ولی اگر توده ی مربوطه بعد از عادت ماهانه باقی ماند، باید بررسی های بیشتری توسط پزشک انجام شود.

اگر شما در دوره ی بعد از یائسگی هستید و یا این که دکتر شما از دلیل وجود این توده اطمینان ندارد، آنگاه وی شما را به کلینیک های پستان ارجاع خواهد داد تا تست های بیشتری را انجام دهید. یک توده ی سرطانی معمولأ سفت و ناهموار بوده و هنگامی که با دست آن را لمس میکنید، در زیر پوست شما به آسانی جابجا نمی شود. با این حال ممکن است که این توده ها ،گره های لنفاوی زیر بغلی و یا تغییر در بافت پوست پستان و یا حتی نوک سینه باشند.

لازم به ذکر است که توده ی سینه تنها علامت موجود برای سرطان سینه نیست، پس در صورتی که هر گونه تغییری را احساس کردید (در بافت سینه) بهتر است که در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید.

2-خونریزی غیر معمول

عوامل زیادی وجود دارد که بر روی عادت های ماهیانه ی بانوان تاثیر گذار هستند. مثل کاهش وزن، ورزش و استرس. معمولأ این تغییرات خود به خود تصحیح میشوند و نیاز به درمان نیست ولی اگر خونریزی شما غیر معمول، شدیدتر و یا بیش از حد طول بکشد، آنگاه باید با پزشک خود راجع به آن صحبت کنید.

علاوه بر این، اگر بعد از رابطه ی جنسی و یا بین دو عادت ماهیانه، خونریزی مشاهده کردید، باید سریعأ به دکتر مراجعه کنید. چرا که احتمال دارد از علایم بیماری های مراقبتی و یا مشکلاتی در گردن رحم، تخم دان ها و یا رحم باشد. اگر یائسه هستید و خونریزی مشاهده کردید، سریعأ باید به دکتر مراجعه کنید چرا که خونریزی بعد از یائسگی امری غیر طبیعی بوده و احتمال سرطان رحم در این موارد زیاد است.

3-ورم کردن

متاسفانه در رابطه با سرطان تخمدان، علایم و نشانه ها بسیار گنگ هستند چرا که معمولا در اثر ورم کردن، دیگر علایم (مثل IBS, PMS ) به سختی قابل تشخیص هستند. پیشنهاد میکنم که اگر برای 3 هفته یا بیشتر احساس میکنید که ورم کرده اید، باید به دکتر مراجعه کنید. دکتر احتمالأ راجع به دیگر نشانه ها مثل درد لگن، احساس سیر بودن و یا از دست دادن اشتها، تکرر ادرار و کاهش وزن از شما سوال میکند و سپس تست های مربوطه را انجام میدهد. (آزمایش خون یا سونوگرافی)

4-ترشحات غیر معمول

ترشحات واژن امری طبیعی هستند و نیاز است که واژن مرطوب باشد و از هرگونه عفونتی محافظت شود. این ترشحات باید سفید(شفاف) و بدون بو باشند. این ترشحات احتمال دارد که در دوره ی ماهیانه شما تغییراتی را شاهد باشد ولی اگر تغییر بیش از حد در رنگ، بو و یا حجم ترشح را مشاهده کردید، احتمال دارد از علائم یک سری مشکلات باشد.

دلیل این تغییرات معمولأ عفونت های باکتریایی هستند که به راحتی درمان میشوند. ولی ممکن است از علایم بیماری های مقاربتی مثل کلامیدیا، سوزاک، تبخال تناسلی و تریکوموناس باشد. اگر به این بیماری ها بی توجهی کنیم، این بیماری های مراقبتی منجر به التهاب لگنی میشوند که این بیماری ها نیز به نوبه خود بیماری های سیستم تولید مثل را منجر میشوند و حتی ممکن است که منجر به نازایی شود. پس تحت هیچ شرایطی به این علائم بی توجهی نکنید چرا که حتمأ پشیمان خواهید شد !

منبع: ژالان